Zo Zliechova do Strečna - po svojich

Autor: Michal Hlatký | 22.8.2007 o 22:01 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  788x

Keď sme(ja, môj brat a kamarát) sa rozhodovali kam ísť na najbližšiu turistiku, pomohol nám náš otec, ktorý ma slovenské hory ozaj prechodené. Tak sme sa po dlhých úvahách rozhodli, že skúsime južnú časť Malej Fatry a k tomu ako bonus vyhliadkový vrchol Strážov. Takže trasa bola naplánovaná, po menších prípravách sa mohlo vyraziť.

Jeden z krásnych pohľadov.Jeden z krásnych pohľadov.Michal Hlatký

Začínali sme teda piatok ráno v obci Zliechov, čo je najlepšia východisková pozícia pre turistov, ktorí sa rozhodnú vystúpiť na Strážov. Trasa sa začína v obci a ideme po červenej turistickej značke. Stúpanie je náročné, však za necelé 2 km prekonáme vyše 600 výškových metrov. Ale stojí to zato. Na vrchole nás čaká krásny výhľad na celé okolie, škoda, že nám to kazila prechádzajúca oblačnosť. Po krátkej pauzičke pokračujeme opäť po červenej do Čičmian, kde sa môžeme podľa potreby občerstviť, my tiež neváhame a dávame po pive. Taká rýchlovka, čaká nás ešte dlhá cesta. J Z obce Čičmany pokračujeme stále po červenej a na chvíľu sa stávame súčasťou trasy E8, ktorá prechádza od Atlantiku až po Bospor. Trasa z Čičmian do Fačkovského sedla nie je nijak extrémne zaujímava, no kto chce absolvovať túto trasu nevyhne sa tomu. Po zopár poriadnych stúpaniach a klesaniach konečne v podvečer prichádzame do Fačkovského sedla, kde mierime hneď k salašu, z ktorého ešte dýcha hlboký socializmus. Za celkom prijateľné sumy jeme čo iné ako bryndzové halušky, dopĺňame zásoby a ponáhľame sa po žltej značke - smer Kľak. Už sa pomaly stmieva a my ešte nemáme miesto pre naše stany. Nakoniec už úplne po tme a veľkej hmle dorážame na miesto zvané „Pod Skalou“. Po pamäti rozkladáme stany, varíme čaj s rumom a ideme spať. Noc bola veterná a plná zaujímavých zvukov. J Slabšie povahy by to asi mali ťažké.

Sám veľký Kľak :)


Skoro ráno pakujeme stany, dávame ľahké raňajky a rýchlo odchádzame. Kto pozná situáciu vie prečo J. Cesta na Kľak je krátka, nakoľko sme bivakovali kúsok pod vrcholom. Opäť sa nám nenaskytá výhľad, aký sme očakávali, stále je totiž vysoká oblačnosť. Iba občas sa mraky stiahnu, preto sa nezdržujeme, rýchlo sa zapisujeme do vrcholovej knihy a po červenej trase pokračujeme smerom na Martinské Hole. Tým ktorí si vyberú túto trasu odporúčam hlavne dobrú fyzickú kondičku a pevné nervy. Trasa je krásna plná pekných výhľadov, ale i náročných stupákov a prudkých klesaní. Je dobre byť na to pripravený. Po celom dni potenia, výnimočných pohľadov na slovenské hory konečne v podvečer prichádzame na Hornú Lúku. Cez nekonečné čučoriedkové a brusnicové plantáže sa prebojujeme do turistickej chaty. (jej polohu nebudem spomínať, nakoľko jej nadmerné používanie by mohlo viesť k jej zániku.)

Večer kuchtíme nejakú tú večeru, čaj a občerstvujeme sa v miestnej studničke. Opäť ideme skoro spať, deň bol náročný, tak sa ponárame do spánku v lone prírody. Až na pár zvukov bola noc pokojná.

Stúpame...

Ráno je budíček zavčasu, ešte nás čaká záverečný úsek hrebeňa do Strečna. Hneď na úvod nás čaká hádam najväčšie stúpanie a to na prvý z vrcholov Martinských Holí – Veterné. Poriadne spotení a mokrí sme konečne hore a po krátkej pauze pokračujeme smerom na Veľkú Lúku, čo je najvyšší vrch nášho výletu. Až tu stretávame pomerne veľa turistov, aj to väčšinou zo zahraničia. Našincov je málo a aj to málo väčšinou s hrebeňom v ruke. Pretekajú sa, kto nájde lepší flek na zber čučoriedok a brusníc. J Samozrejme neodoláme ani my a hneď zhadzujeme batohy. Po krátkej pauze musíme pokračovať ďalej i keď by sa človek dokázal takto pásť celé hodiny. Z „Martiniek“ nás čaká už príjemnejšia cesta. Väčšiu časť cesty už len klesáme a pomaly opúšťame krásne vyhliadkové miesta a cez hlboké lesy pomaly ale isto prichádzame k Strečnu. A tu si uvedomujeme, že sme naspäť v „civilizácii“. Autá, hluk, zmätok, ľudia v strese a podobné črty dnešného konzumného života. Ako len dobre padli tie tri dni v prírode. Len keby nám ten kus prírody zostal, čo najdlhšie.

 

Môžem len každému odporučiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?